Postimehe Aasta Inimene 2016 on Tõnis Lukas

6. jaanuar 2017

Reedel, 6. jaanuaril kuulutas Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar ametlikult avatuks Postimehe 160. juubeliaasta ning andis üle Postimehe 2016. Aasta Inimese tiitli. Auväärse tunnustuse pälvis Tõnis Lukas panuse eest mullu sügisel avatud Eesti Rahva Muuseumi uue hoone valmimisse.

Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar ütles tiitli üleandmisel, et eelmisel aastal täitus üks Eesti rahva suurtest unistustest, kui valmis Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uus hoone Raadil.


“See on olnud unistus, mille heaks on töötanud tuhanded inimesed. See on olnud unistus, mille kohta on öeldud, et see on Eesti rahva enesekindluse varaait,” sõnas Hussar.

Lukase rolli ERMi valmimisel tunnustades lausus Hussar, et tema teekond muuseumi uue majani on olnud rohkem kui veerand sajandi pikkune. Esimest korda marsiti Lukase juhtimisel Raadile 1988. aasta Tartu muinsuskaitse päevade raames. Ka ERMi eelmine näitustemaja valmis 1994. aastal just tema juhtimisel.

Peatoimetaja märkis veel, et ERMi uus hoone on viinud Eesti tasakaalupunkti pisut põhjast lõuna poole ja see on ka suurim Lõuna-Eestisse tehtud ühekordne Eesti riigi investeering.

Lukas ütles auhinda vastu võttes naljatamisi, et tunneb ennast nagu Eesti mees ikka raskes olukorras - kohmetult, kuid mõistab, et tegelikult on auhind tunnustus ERMile, mis tema kaudu saab isikustatud.

“Tegelikult on see tunnustus aasta kollektiivile, meeskonnale, meeskonna vaimule - ERMi töötajatele,” sõnas Lukas. Lõppenud aasta oli muuseumijuhi sõnul pöörane kõigile ERMi inimestele, kuna ei muutunud ainult muuseumi asukoht, vaid ka selle roll, juhtimine ja kogu organisatsioon ning kõike seda on tulnud taluda suure avalikkuse tähelepanu all.

Lukas rõhutas, et ERM pole veel sugugi valmis ega saa kunagi tegelikult valmis. Senini vajavad lahendamist veel uue organisatsiooni käimalükkamisega seotud küsimused. Sel aastal on peamine eesmärk tõestada oma väärtust teadusasutusena.

Postimees valis Aasta Inimest tänavu juba 20. korda. Tunnustusega kaasneb Ivo Lille klaasskulptuur.

Aasta Inimese nimetamisega tunnustab Postimees väljapaistvaid inimesi, kelle teod lähevad ajalukku.

Postimehe aasta inimesed

2015 – filmimees Ivo Felt

2014 – dirigent Hirvo Surva

2013 – Mart Noorma, tudengisatelliit EstCube-1 projektijuht

2012 – Urmas Dresen, Meremuuseumi direktor

2011 – Anne Sulling ja Hannu Lamp, Eesti kasutamata CO2 saastekvoodi müügi korraldamise eest

2010 – Tanel Laisaar, Eesti esimest kopsusiirdamist juhtinud kopsuarst

2009 – Sofi Oksanen, kirjanik

2008 – Gerd Kanter, olümpiavõitja

2007 – Marina Kaljurand, toonane Eesti suursaadik Moskvas

2006 – filmi «Leiutajateküla Lotte» tegijad

2005 – Tarmo Soomere, mees, kes nägi ette jaanuaritormi

2004 – Eesti sõdur Iraagis

2003 – Alar Sikk, mees, kes vallutas Mount Everesti

2002 – Andrus Veerpalu, olümpiavõitja

2001 – Ivar Must, Eurovisooni võiduloo «Everybody» looja

2000 – Ilmar Petersen, Elcoteq Tallinna juhatuse esimees

1999 – Andres Metspalu, Geenivaramu projekti algatajaid

1998 – Linnar Viik, IT-visionäär

1997 – Ardo Hansson, majandusekspert

Allikas: Postimees